מַגִּיד - לְהַגִּיד [ lehagid - magid ]
told; mean; let

Verb form Person Singular Plural
Masculine Feminine Masculine Feminine
Past
Past 1st
higad'ti
sg. masc. fem.
higad'nu
pl. masc. fem.
2nd
higad'ta
sg. masc.
higad'te
sg. fem.
higad'tem
pl. masc.
higad'tenn
pl. fem.
3rd
higid
sg. masc.
higidah
sg. fem.
higidu
pl. masc. fem.
Present
Present
magid
sg. masc.
magidah
sg. fem.
magidim
pl. masc.
magidott
pl. fem.
Future
Future 1st
agid
sg. masc. fem.
nagid
pl. masc. fem.
2nd
tagid
sg. masc.
tagidi
sg. fem.
tagidu
pl. masc.
tagidu
pl. fem.
3rd
yagid
sg. masc.
tagid
sg. fem.
yagidu
pl. masc.
yagidu
pl. fem.
Imperative
Imperative
haged
sg. masc.
hagidi
sg. fem.
hagidu
pl. masc.
hagidu
pl. fem.
Infinitive
Infinitive