מַזְמִין - לְהַזְמִין [ lehaz'minn - maz'minn ]

Verb form Person Singular Plural
Masculine Feminine Masculine Feminine
Past
Past 1st
hiz'man'ti
sg. masc. fem.
hiz'manu
pl. masc. fem.
2nd
hiz'man'ta
sg. masc.
hiz'man'te
sg. fem.
hiz'man'tem
pl. masc.
hiz'man'tenn
pl. fem.
3rd
hiz'minn
sg. masc.
hiz'minah
sg. fem.
hiz'minu
pl. masc. fem.
Present
Present
maz'minn
sg. masc.
maz'minah
sg. fem.
maz'minim
pl. masc.
maz'minott
pl. fem.
Future
Future 1st
az'minn
sg. masc. fem.
naz'minn
pl. masc. fem.
2nd
taz'minn
sg. masc.
taz'mini
sg. fem.
taz'minu
pl. masc.
taz'minu
pl. fem.
3rd
yaz'minn
sg. masc.
taz'minn
sg. fem.
yaz'minu
pl. masc.
yaz'minu
pl. fem.
Imperative
Imperative
haz'menn
sg. masc.
haz'mini
sg. fem.
haz'minu
pl. masc.
haz'minu
pl. fem.
Infinitive
Infinitive