Verb form Person Singular Plural
Masculine Feminine Masculine Feminine
Past
Past 1st
raiti
sg. masc. fem.
rainu
pl. masc. fem.
2nd
raita
sg. masc.
raitt
sg. fem.
reitem
pl. masc.
reitenn
pl. fem.
3rd
raah
sg. masc.
raatah
sg. fem.
rau
pl. masc. fem.
Present
Present
roeh
sg. masc.
roah
sg. fem.
roim
pl. masc.
roott
pl. fem.
Future
Future 1st
er'eh
sg. masc. fem.
nir'eh
pl. masc. fem.
2nd
tir'eh
sg. masc.
tir'i
sg. fem.
tir'u
pl. masc.
tir'u
pl. fem.
3rd
yir'eh
sg. masc.
tir'eh
sg. fem.
yir'u
pl. masc.
yir'u
pl. fem.
Imperative
Imperative
reeh
sg. masc.
rei
sg. fem.
reu
pl. masc.
reu
pl. fem.
Infinitive
Infinitive