נָח - לָנוּחַ [ lanuakh - nakh ]
sit back

Verb form Person Singular Plural
Masculine Feminine Masculine Feminine
Past
Past 1st
nakh'ti
sg. masc. fem.
nakh'nu
pl. masc. fem.
2nd
nakh'ta
sg. masc.
nakh'te
sg. fem.
nakh'tem
pl. masc.
nakh'tenn
pl. fem.
3rd
nakh
sg. masc.
nakhah
sg. fem.
nakhu
pl. masc. fem.
Present
Present
nakh
sg. masc.
nakhah
sg. fem.
nakhim
pl. masc.
nakhott
pl. fem.
Future
Future 1st
anuakh
sg. masc. fem.
nanuakh
pl. masc. fem.
2nd
tanuakh
sg. masc.
tanukhi
sg. fem.
tanukhu
pl. masc.
tanukhu
pl. fem.
3rd
yanuakh
sg. masc.
tanuakh
sg. fem.
yanukhu
pl. masc.
yanukhu
pl. fem.
Imperative
Imperative
nuakh
sg. masc.
nukhi
sg. fem.
nukhu
pl. masc.
nukhu
pl. fem.
Infinitive
Infinitive
lanuakh