נוֹתֵן - לָתֵת [ latett - notenn ]
make; put; allow

Verb form Person Singular Plural
Masculine Feminine Masculine Feminine
Past
Past 1st
natati
sg. masc. fem.
natanu
pl. masc. fem.
2nd
natata
sg. masc.
natate
sg. fem.
netatem
pl. masc.
netatenn
pl. fem.
3rd
natann
sg. masc.
nat'nah
sg. fem.
nat'nu
pl. masc. fem.
Present
Present
notenn
sg. masc.
notenett
sg. fem.
not'nim
pl. masc.
not'nott
pl. fem.
Future
Future 1st
etenn
sg. masc. fem.
נִתֵּן נִיתֵּן
nitenn
pl. masc. fem.
2nd
תִּתֵּן תִּיתֵּן
titenn
sg. masc.
תִּתְּנִי תִּיתְּנִי
titeni
sg. fem.
תִּתְּנוּ תִּיתְּנוּ
titenu
pl. masc.
תִּתְּנוּ תִּיתְּנוּ
titenu
pl. fem.
3rd
יִתֵּן יִיתֵּן
yitenn
sg. masc.
תִּתֵּן תִּיתֵּן
titenn
sg. fem.
יִתְּנוּ יִיתְּנוּ
yitenu
pl. masc.
יִתְּנוּ יִיתְּנוּ
yitenu
pl. fem.
Imperative
Imperative
tenn
sg. masc.
teni
sg. fem.
tenu
pl. masc.
tenu
pl. fem.
Passive Participle
Passive Participle
natunn
sg. masc.
netunah
sg. fem.
netunim
pl. masc.
netunott
pl. fem.
Infinitive
Infinitive
latett