German verb conjugation models

X
Conjugate
You will find below a list of models used by the conjugator, to help you recognize which type of conjugation applies to a particular verb.
Verbs following this model:

-ern

Regular conjugation is restricted to certain tenses.

-iehen

Irregular conjugation for ther verb "ziehen" and its compounds: there is a change of the stem vowel in the stem of Present tense ("ich ziehe") and the stem of Preterite ("ich zog") and the stem of Past Participle ("gezogen").

-eißen

-ollen

Conjugation of the modal verb "wollen" (irregular conjugation).

-issen

Conjugation of the modal verb "wissen" and its compounds (irregular conjugation)

-erfen

Irregular congugation for the verb "werfen" and its compounds: replacement of -e- in the stem of Present tense with -i- for the second and third person singular form of Present tense and singular form of Imperative , and with -a- for the Preterite ("ich warf") and with -o- in Past Participle ("geworfen").

-erden

Conjugation of the auxiliary verb "werden" and its compounds (e.g. " loswerden") (irregular conjugation).

-eben

Double conjugation for the verb "weben" and its compounds: 1) Regular: "ich webe" / "ich webte" / "gewebt". 2) Irregular: there is a vowel change in the stem of Present tense ("ich webe"), the stem of Preterite ("ich wob") and the stem of Past Participle ("gewoben").

-aschen

Double conjugation for the verb "wachsen" and its compounds: 1) Regular: "ich wachse" / "ich wachste" / "gewachst". 2) Irregular: there is a vowel change in the stem of Present tense ("ich wachse"), the stem of Preterite ("ich wuchs") and the stem of Past Participle ("gewachsen").

-achsen

-eihen

Irregular conjugation for ther verbs "verzeihen", "leihen", their compounds and the verb "gedeihen": there is a change of the stem vowel in the stem of Present tense ("ich verzeihe") and the stem of Preterite ("ich verzieh") and the stem of Past Participle ("verziehen"). The verbs "weihen", "reihen" and their compounds follow other conjugation pattern.

-eiden

Irregular conjugation for the verbs "scheiden", "meiden" and their compounds: there is a vowel change in the stem of Present tense ("ich vermeide"), the stem of Preterite ("ich vermied") and the stem of Past Participle ("vermieden").

-essen

Irregular conjugation for verbs with the ending -essen: loss of -s in the second singular form of Present Indicative ("du vergisst/ißt"). Replacement of -e- in the stem of Present tense with -i- for the second and third person singular form of Present tense and singular form of Imperative , and with -a- for Preterite ("ich vergaß") and in Past Participle ("vergessen").

-un

Irregular conjugation for the verb "tun" and its compounds: there is a vowel change in the stem of Present tense ("ich tue"), the stem of Preterite ("ich tat") and the stem of Past Participle ("getan").

-inken

Irregular conjugation for the verbs "trinken", "sinken","stinken" and their compounds: there is a vowel change in the stem of Present tense ("ich trinke") and the stem of Preterite ("ich trank") and the stem of Past Participle ("getrunken").

-eten

Irregular conjugation for ther verb "treten" and its compounds: Replacement of -e- in the stem of Present tense with -i- for the second and third person singular form of Present tense and singular form of Imperative , and with -a- for Preterite ("ich trat") and -e- in Past Participle ("getreten").

-effen

-agen

-oßen

-ieben

-eigen

Irregular conjugation for ther verbs "steigen", "schweigen" and their compounds: there is a a vowel change in the stem of Present tense ("ich steige") and the stem of Preterite ("ich stieg") and the stem of Past Participle ("gestiegen").

-ehen

Irregular conjugation for the verb "stehen" and its compounds: there is a vowel change in the stem of Present tense ("ich stehe"), the stem of Preterite ("ich stand") and the stem of Past Participle ("gestanden").

-ecken

Double conjugation for the verb "stecken": 1) Regular: "ich stecke"/ "ich steckte" / "gesteckt". 2) Irregular: there is a vowel change in the stem of Present tense ("ich stecke"), the stem of Preterite ("ich stak").

-echen

Irregular congugation for the verbs "sprechen", "brechen","stechen" and their compounds: replacement of -e- in the stem of Present tense with -i- for the second and third person singular form of Present tense, and with -a- for the Preterite ("ich brach") and -o- in Past Participle ("gebrochen").

-eien

Irregular conjugation for ther verbs "speien", "schreien" and their compounds: there is a a vowel change in the stem of Present tense ("ich speie") and the stem of Preterite ("ich spie") and the stem of Past Participle ("gespien").

-en

Regular conjugation: ("ich spalte" / "ich spaltete"), exception is Past Participle: "gespalten".

-en

Conjugation of the modal verb "sollen" (irregular conjugation)

-itzen

Irregular conjugation for ther verb "sitzen" and its compounds: there is a a vowel change in the stem of Present tense ("ich sitze") and the stem of Preterite ("ich saß") and the stem of Past Participle ("gesessen").

-ingen

Irregular conjugation for the verbs with the ending -ingen: there is a vowel change in the stem of Present tense ("ich singe") and the stem of Preterite ("ich sang") and the stem of Past Participle ("gesunden").

-ieden

Double conjugation for the verb "sieden" and its compouds: 1) Regular: "ich siede" / "ich siedete" / "gesiedet.". 2) Irregular: there is a vowel change in the stem of Present tense ("ich siede"), the stem of Preterite ("ich sott") and the stem of Past Participle ("gesotten").

-enden

For the verbs "senden", "wenden" and their compounds double conjugation is possible: 1) irregular conjugation: there is a vowel change in the stem of Present tense ("ich sende"), the stem of Preterite ("ich sandte") and the stem of Past Participle ("gesandt"). 2) Regular conjugation: with -e- in stem and endings -st, -t (Present tense: "du sendest" / "er sendet" ), -te (Preterite,"ich sendete" ) and -t for the Past Participle ("gesendet"). Other verbs with the ending -enden follow other conjugation pattern.

-sein

Conjugation of the auxiliary verb "sein" and its compounds (for example "ansein") (irregular conjugation)

-ehen

Irregular congugation for the verb "sehen" and its compounds: replacement of -e- in the stem of Present tense with -ie- for the second and third person singular form of Present tense, and with -a- for the Preterite ("ich sah") and -e- in Past Participle ("gesehen").

-ören

Irregular conjugation for the verb "schwören" and its compounds: there is a vowel change in the stem of Present tense ("ich schwöre") and the stem of Preterite ("ich schwor") and the stem of Past Participle ("geschworen").

-immen

Irregular conjugation for ther verb "schwimmen" and its compounds: there is a change of the stem vowel in the stem of Present tense ("ich schwimme") and the stem of Preterite ("ich schwamm") and the stem of Past Participle ("geschwommen").

-alten

Impersonal irregular verb

-eiten

Irregular conjugation for the verbs "schreiten", "reiten", "streiten", "gleiten" and their compounds: there is a vowel change in the stem of Present tense ("ich schreite") and the stem of Preterite ("ich schritt") and the stem of Past Participle ("geschritten").

-ecken

Irregular congugation for the verb "schrecken" and its compounds: replacement of -e- in the stem of Present tense with -i- for the second and third person singular form of Present tense and singular form of Imperative , and with -a- for the Preterite ("ich schrak") and -o- in Past Participle ("geschrocken").

-elzen

Irregular conjugation for ther verb "schmelzen" and its compounds: Replacement of -e- in the stem of Present tense with -i- for the second and third person singular form of Present tense and singular form of Imperative , and with -o- for Preterite ("ich schmolz") and in Past Participle ("geschmolzen").

-afen

-inden

Irregular conjugation for the verb "schinden" and its compounds: there is a vowel change in the stem of Present tense ("ich schinde") and the stem of Past Participle ("geschunden") (rare form in Preterite: "ich schund")

-ießen

Irregular conjugation for the verbs with the ending -ießen / -iessen: there is a vowel change in the stem of Present tense ("ich schieße"), the stem of Preterite ("ich schoss") and the stem of Part Participle ("geschossen"). !! "spießen" and its compounds follow other conjugation pattern.

-eren

Double conjugation for the verbs "scheren" and "abscheren": 1) Regular: "ich schere" / "ich scherte" / "geschert". 2) Irregular: there is a vowel change in the stem of Present tense ("ich schere"), the stem of Preterite ("ich schor") and the stem of Past Participle ("geschoren").

-einen

-auen

Double conjugation for the verb "hauen" and its compounds: 1) Regular: "ich haue" / "ich haute" / "gehaut". 2) Irregular: there is a vowel change in the stem of Present tense ("ich haue"), the stem of Preterite ("ich hieb") and the stem of Past Participle ("gehauen").

-en

Irregular conjugation for the verb "halten" and its compounds: stem vowel mutation (umlaut) in singular form of the second and third person in Present tense ("du hältst"). There is a vowel change in the stem of Present tense ("ich halte"), the stem of Preterite ("ich hielt") and the stem of Past Participle ("gehalten").

-allen

-affen

Double conjugation for the verb "schaffen" and its compounds: 1) Regular: "ich schaffe" / "ich schaffte" / "geschafft". 2) Irregular: there is a vowel change in the stem of Present tense ("ich schaffe"), the stem of Preterite ("ich schuf") and the stem of Past Participle ("geschaffen").

-augen

Double conjugation for the verb "saugen" and its compounds: 1) Regular: "ich sauge" / "ich saugte" / "gesaugt". 2) Irregular: there is a vowel change in the stem of Present tense ("ich sauge"), the stem of Preterite ("ich sog") and the stem of Past Participle ("gesogen").

-aufen

Irregular conjugation for the verb "saufen" and it compounds: stem vowel mutation (umlaut) in singular form of the second and third person in Present tense ("du säufst"). There is a vowel change in the stem of Present tense ("ich saufe"), the stem of Preterite ("ich soff") and the stem of Past Participle ("gesoffen").

-eln

-en

Regular conjugation for the verbs, whose stem ends with s, ß, x or z: loss of s in the second person singular form of Present Indicative ("du kreuzt").

-ufen

Irregular conjugation for the verb "rufen" and its compounds: there is a vowel change in the stem of Present tense ("ich rufe"), the stem of Preterite ("ich rief") and the stem of Part Participle ("gerufen").

-en

Regular conjugation is restricted to certain tenses.

-en

Regular conjugation is restricted to certain tenses.

-n

The conjugation is restricted to certain tenses. Affected verbs follow the model that corresponds to their stem.

-eln

Regular conjugation is restricted to certain tenses.

-iechen

Irregular conjugation for ther verb "riechen" and its compounds: there is a a vowel change in the stem of Present tense ("ich rieche") and the stem of Preterite ("ich roch") and the stem of Past Participle ("gerochen").

-n

Impersonal regular verb: "es regnet" / "es regnete" / "geregnet"

-aten

-ellen

Double conjugation for the verb "quellen" and its compouds: 1) Regular: "ich quelle" / "ich quellte" / "gequellt". 2) Irregular: replacement of -ue- in the stem of Present tense with -ui- for the second and third person singular form of Present tense and singular form of Imperative , and with -uo- for the Preterite ("ich quoll") and in Past Participle ("gequollen").

-aufen

The conjugation is restricted to certain tenses. Affected verbs follow the model that corresponds to their stem ("laufen").

-en

Regular conjugation: verb stem basically remains unchanged in all tenses and modes.

-ehmen

Irregular congugation for the verb "nehmen" and its compounds: replacement of -e- in the stem of Present tense with -i- for the second and third person singular form of Present tense and singular form of Imperative , and with -a- for the Preterite ("ich nahm") and in Past Participle ("genommen").

-üssen

Conjugation of the modal verb "müssen" and its compounds (irregular conjugation).

-ögen

Conjugation of the modal verb "mögen" and its compounds ("vermögen") (irregular conjugation).

-elken

Double conjugation for the verb "melken" and its compounds: 1) Regular: "ich melke" / "ich melkte" / "gemelkt". 2) Irregular: Replacement of -e- in the stem of Present tense with -i- for the second and third person singular form of Present tense and singular form of Imperative , and with -o- for the Preterite ("ich molk") and in Past Participle ("gemolken").

-en

Regular conjugation: "ich mahle" / "ich mahlte", exception is Past Participle form - "gemahlen"

-en

Regular conjugation: loss of -s in the second singular form of Present Indicative ("du veranlasst")

-ügen

Irregular conjugation for ther verbs "lügen", "trügen" and their compounds: there is a a vowel change in the stem of Present tense ("ich lüge") and the stem of Preterite ("ich log") and the stem of Past Participle ("gelogen").

-iegen

-esen

Irregular conjugation for the verb "lesen" and its compounds: loss of -s in the the second person singular form of Present Indicative (du liest). Replacement of -e- in the stem of Present tense with -ie- for the second and third person singular form of Present tense and singular form of Imperative , and with -a- for the Preterite ("ich las") and in Past Participle ("gelesen").

-eiden

Irregular conjugation for the verb "leiden", "schneiden" and their compounds: there is a vowel change in the stem of Present tense ("ich leide") and the stem of Preterite ("ich litt") (rare form in Past Participle: "gelitten")

-aufen

Irregular conjugation for the verb "laufen" and its compounds: stem vowel mutation (umlaut) in singular form of the second and third person in Present tense ("du läufst"). There is a vowel change in the stem of Present tense ("ich laufe"), the stem of Preterite ("ich lief") and the stem of Past Participle ("gelaufen").

-assen

Irregular conjugation: stem vowel mutation (umlaut) in singular form of the second and third person in Present tense ("du lässt"). Loss of -s in the second person singular form of Present Indicative ("du lässt" instead of "du lässst"). There is a vowel change in the stem of Present tense ("ich lasse"), the stem of Preterite ("ich ließ") and the stem of Past Participle ("gelassen"). This model is applicable only for the verb "lassen" and its compounds. !! The verb "veranlassen" follows other conjugation pattern.

-aden

Irregular conjugation for the verb "laden" and its compounds: stem vowel mutation (umlaut) in singular form of the second and third person in Present tense ("du lädst"). There is a vowel change in the stem of Present tense ("ich lade"), the stem of Preterite ("ich lud") and the stem of Past Participle ("geladen").

-n

Regular conjugation is restricted to certain tenses.

-önnen

Conjugation of the auxiliary verb "können" (irregular conjugation).

-ommen

-ben

Regular conjugation: the verb stem basically remains unchanged in all tenses and modes.

-iesen

Double conjugation for the verb "kiesen" and its compounds: 1) Regular: "ich kiese" / "ich kieste" / "gekiest". 2) Irregular: there is a vowel change in the stem of Present tense ("ich kiese"), the stem of Preterite ("ich kor") and the stem of Past Participle ("gekoren").

-elfen

Irregular conjugation: replacement of -e- in the stem of Present tense with -i- for the second and third person singular form of Present tense and singular form of Imperative , and with -a- for Preterite ("ich half") and with -o- in Past Participle ("geholfen").

-eißen

Double conjugation for the verb "heißen" and its compouds: loss of -s in the second singular form of Present Indicative ("du heißt"). 1) Regular: "ich heiße" / "ich heißte" / "geheißt". 2) Irregular: there is a vowel change in the stem of Present tense ("ich heiße"), the stem of Preterite ("ich hieß") and the stem of Past Participle ("geheißen").

-ten

Irregular conjugation for the verbs "raten", "braten" and their compounds: stem vowel mutation (umlaut) in singular form of the second and third person in Present tense ("du rätst" / "er rät"). There is a vowel change in the stem of Present tense ("ich rate"), the stem of Preterite ("ich riet") and the stem of Past Participle ("geraten").

-eben

Irregular conjugation for the verb "heben" and its compounds: there is a vowel change in the stem of Present tense ("ich hebe"), the stem of Preterite ("ich hob") and the stem of Past Participle ("gehoben").

-auen

Double conjugation for the verb "hauen" and its compounds: 1) Regular: "ich haue" / "ich haute" / "gehaut". 2) Irregular: there is a vowel change in the stem of Present tense ("ich haue"), the stem of Preterite ("ich hieb") and the stem of Past Participle ("gehauen").

-n

Impersonal regular verb.

-ängen

Double conjugation: 1) Regular: "ich hänge" / "ich hängte" / "gehängt". 2) Irregular: there is a vowel change in the stem of Present tense ("ich hänge"), the stem of Preterite ("ich hing") and the stem of Past Participle ("gehangen"). This double conjugation is applicable for the verb "hängen" and its compounds, except for "aufhängen" and "einhängen".

-alten

Irregular conjugation for the verb "halten" and its compounds: stem vowel mutation (umlaut) in singular form of the second and third person in Present tense ("du hältst"). There is a vowel change in the stem of Present tense ("ich halte"), the stem of Preterite ("ich hielt") and the stem of Part Participle ("gehalten").

-eln

Impersonal regular verb.

-aben

Conjugation of the auxiliary verb "haben" and its compounds (irregular conjugation).

-eifen

Regular conjugation: the verb stem basically remains unchanged in all tenses and modes.

-aben

Irregular conjugation for the verb "graben" and its compounds: stem vowel mutation (umlaut) in singular form of the second and third person in Present tense ("du gräbst"). There is a vowel change in the stem of Present tense ("ich grabe"), the stem of Preterite ("ich grub") and the stem of Past Participle ("gegraben").

-immen

Irregular conjugation for the verbs "glimmen", "klimmen" and their compounds: there is a vowel change in the stem of Present tense ("ich glimme"), the stem of Preterite ("ich glomm") and the stem of Past Participle ("geglommen").

-ehen

Irregular conjugation for the verb "geschehen": replacement of -e- in the stem of Present tense with -ie- for the second and third person singular form of Present tense, and with -a- for the Preterite ("es geschah") (Past Participle:"geschehen").

-esen

Irregular conjugation: loss of -s in the second person singular form of Present Indicative ("du genest"). There is a vowel change in the stem of Present tense ("ich genese"), the stem of Preterite ("ich genas") and the stem of Past Participle ("genesen").

-elten

Irregular conjugation for the verbs "gelten","schelten" and their compounds: replacement of -e- in the stem of Present tense with -i- for the second and third person singular form of Present tense and singular form of Imperative , and with -a- for Preterite ("ich galt") and with -o- in Past Participle ("gegolten"). Other verbs with the ending -elten follow other conjugation pattern.

-ehen

-eben

Irregular conjugation for the verb "geben" and its compounds: replacement of -e- in the stem of Present tense with -i- for the second and third person singular form of Present tense , and with -a- for the Preterite ("ich gab") and -e- in Past Participle ("gegeben").

-ären

Irregular conjugation for the verb "gebären": replacement of -ä- in the stem of Present tense with -ie- for the second and third person singular form of Present tense, and with -a- for the Preterite ("ich gebar") and -o- in Past Participle ("geboren").

-ären

Double conjugation for the verb "gären": 1) Regular: "ich gäre"/ "ich gärte" / "gegärt". 2) Irregular: there is a vowel change in the stem of Present tense ("ich gäre"), the stem of Preterite ("ich gor") and the stem of Past Participle ("gegoren"). Other verbs with the ending -ären follow other conjugation pattern.

-ieren

Irregular conjugation for ther verb "frieren" and its compounds: there is a vowel change in the stem of Present tense ("ich friere") and the stem of Preterite ("ich fror") and the stem of Past Participle ("gefroren").

-iessen

Irregular conjugation for verb "fliessen" and its compounds: loss of -s in the second singular form of Present Indicative ("du fliesst"). There is a vowel change in the stem of Present tense ("ich fliesse") and the stem of Preterite ("ich floss") and the stem of Past Participle ("geflossen").

-iehen

Irregular conjugation for ther verb "fliehen" and its compounds: there is a vowel change in the stem of Present tense ("ich fliehe") and the stem of Preterite ("ich floh") and the stem of Past Participle ("geflohen").

-echten

Irregular congugation for the verbs "fechten","flechten" and their compounds: replacement of -e- in the stem of Present tense with -i- for the second and third person singular form of Present tense, and with -o- for the Preterite ("ich flocht") and in Past Participle ("geflochten").

-inden

-angen

Irregular conjugation for the verb "fangen" and its compounds: stem vowel mutation (umlaut) in singular form of the second and third person in Present tense ("du fängst"). There is a vowel change in the stem of Present tense ("ich fange"), the stem of Preterite ("ich fing") and the stem of Part Participle ("gefangen").

-allen

Irregular conjugation for ther verb "fallen" and its compounds: stem vowel mutation (umlaut) in singular form of the second and third person in Present tense ("du fällst").There is a vowel change in the stem of Present tense ("ich falle") and the stem of Preterite ("ich fiel") and the stem of Past Participle ("gefallen").

-ahren

Irregular conjugation for ther verb "fahren" and its compounds: stem vowel mutation (umlaut) in singular form of the second and third person in Present tense ("du fährst").There is a vowel change in the stem of Present tense ("ich fahre") and the stem of Preterite ("ich fuhr") and the stem of Past Participle ("gefahren").

-essen

Irregular conjugation for verbs with the ending -essen: loss of -s in the second singular form of Present Indicative ("du isst/ißt"). Replacement of -e- in the stem of Present tense with -i- for the second and third person singular form of Present tense and singular form of Imperative , and with -a- for Preterite ("ich aß") and -e- in Past Participle ("gegessen").

-erben

Irregular congugation: replacement of -e- in the stem of Present tense with -i- for the second and third person singular form of Present tense and singular form of Imperative, and with -a- for the Preterite ("ich erwarb") and with -o- in Past Participle ("erworben").

-ägen

Irregular conjugation for the verb "erwägen": there is a vowel change in the stem of Present tense ("ich erwäge"), the stem of Preterite ("ich erwog") and the stem of Past Participle ("erwogen"). The verbs "sägen", "prägen" und "schrägen" follow other conjugation pattern.

-affen

Irregular conjugation for the verb "erschaffen": there is a vowel change in the stem of Present tense ("ich erschaffe"), the stem of Preterite ("ich erschuf") and the stem of Past Participle ("erschaffen").

-öschen

Irregular conjugation for the verbs "erlöschen" und "verlöschen": replacement of -ö- in the stem of Present tense with -i- for the second and third person singular form of Present tense and singular form of Imperative , and with -o- for the Preterite ("ich erlosch") and in Past Participle ("erloschen"). The verb "löschen" and its compounds follow other conjugation pattern.

-üren

Double conjugation for the verb "küren" and its compounds: 1) Regular: "ich erküre" / "ich erkürte" / "erkürt". 2) Irregular: there is a vowel change in the stem of Present tense ("ich erküre"), the stem of Preterite ("ich erkor") and the stem of Past Participle ("erbkoren").

-iesen

Irregular conjugation for ther verb "erkiesen" and its compounds: there is a a vowel change in the stem of Present tense ("ich erkiese") and the stem of Preterite ("ich erkor") and the stem of Past Participle ("erkoren").

-eichen

Double conjugation for the verbs "erbleichen" und "verbleichen": 1) Regular: "ich erbleiche" / "ich erbleichte" / "erbleicht". 2) Irregular: there is a vowel change in the stem of Present tense ("ich erbleiche"), the stem of Preterite ("ich erblich") and the stem of Past Participle ("erblichen").

-ehlen

Irregular congugation: replacement of -e- in the stem of Present tense with -ie- for the second and third person singular form of Present tense and singular form of Imperative, and with -a- for the Preterite ("ich empfahl") and with -o- in Past Participle ("empfohlen"). This model is applicable for the verbs "stehlen", "empfehlen", "befehlen" and their compounds. Other verbs with ending -ehlen follow other conjugation pattern.

-ürfen

Conjugation of the modal verb "dürfen" and its compounds ("bedürfen") (irregular conjugation)

-n

Impersonal regular verb.

-ünken

Double conjugation for the verb "dünken" : 1) Regular: "ich dünke"/ "ich dünkte" / "gedünkt". 2) Irregular: there is a vowel change in the stem of Present tense ("ich dünke"), the stem of Preterite ("ich deuchte") and the stem of Past Participle ("gedeucht").

-eschen

Irregular conjugation for the verb "dreschen" and its compounds: replacement of -e- in the stem of Present tense with -i- for the second and third person singular form of Present tense and singular form of Imperative , and with -o- for Preterite ("ich drosch") and in Past Participle ("gedroschen").

-ingen

Irregular conjugation for the verbs with the ending -ingen. There is a vowel change in the stem of Present tense ("ich singe"), the stem of Preterite ("ich sang") and the stem of Part Participle ("gesungen").

-enken

Irregular conjugation for ther verb "denken" and its compounds: there is a change of the stem vowel in the stem of Present tense ("ich denke") and the stem of Preterite ("ich dachte") and the stem of Past Participle ("gedacht").

-ennen

Irregular conjugation for the verbs with the ending -ennen: there is a vowel change in the stem of Present tense ("ich brenne") , the stem of Preterite ("ich brannte") and the stem of Past Participle ("gebrannt"). !!The verb "trennen" and its compounds are conjugated regularly

-eiben

Irregular conjugation for the verbs with the ending -eiben: there is a vowel change in the stem of Present tense ("ich bleibe"), the stem of Preterite ("ich blieb") and the stem of Past Participle ("geblieben").

-asen

Irregular conjugation for the verb "blasen" and its compounds: stem vowel mutation (umlaut) in singular form of the second and third person in Present tense ("du bläst").There is a vowel change in the stem of Present tense ("ich blase") , the stem of Preterite ("ich blies") and stem of Past Participle ("geblasen").

-itten

Irregular conjugation for the verb "bitten" and its compounds: there is a vowel change in the stem of Present tense ("ich bitte"), the stem of Preterite ("ich bat") and the stem of Part Participle ("gebeten").

-ieten

Irregular conjugation for the verb "bieten" and its compounds: there is a vowel change in the stem of Present tense ("ich biete") and the stem of Preterite ("ich bot") and the stem of Past Participle ("geboten").

-iegen

Irregular conjugation for ther verbs "fliegen", "biegen", "wiegen" and their compounds: there is a a vowel change in the stem of Present tense ("ich biege") and the stem of Preterite ("ich bog") and the stem of Past Participle ("gebogen"). The verbs "lieben", "sieben" and their compounds follow other conjugation pattern.

-eisen

Irregular congugation for the verbs "preisen", "weisen" and their compounds: loss of -s- in the second person singular form of Present Indicative ("du beweist"). There is a vowel change in the stem of Present tense ("ich beweise"), the stem of Preterite ("ich bewies") and the stem of Part Participle ("bewiesen").

-egen

Double conjugation for the verbs "bewegen" and "pflegen" : 1) Regular: "ich bewege" / "ich bewegte" / "bewegt". 2) Irregular: there is a vowel change in the stem of Present tense ("ich bewege"), the stem of Preterite ("ich bewog") and the stem of Past Participle ("bewogen"). Their compounds follow other conjugation pattern.

-ehen

The conjugation is restricted to certain tenses. Affected verbs follow the model that corresponds to their stem ("gehen").

-ersten

Irregular conjugation for ther verb "bersten" and its compounds: Replacement of -e- in the stem of Present tense with -i- for the second and third person singular form of Present tense and singular form of Imperative , and with -a- for Preterite ("ich barst") and with -o- in Past Participle ("geborsten").

-eigen

The conjugation is restricted to certain tenses. Affected verbs follow the model that corresponds to their stem ("steigen").

-ergen

Irregular conjugation: replacement of -e- in the stem of Present tense with -i- for the second and third person singular form of Present tense and singular form of Imperative, and with -a- for the Preterite ("ich barg") and with -o- in Past Participle ("geborgen").

-en

Irregular conjugation for the verb "halten" and its compounds: stem vowel mutation (umlaut) in singular form of the second and third person in Present tense ("du hältst"). There is a vowel change in the stem of Present tense ("ich halte"), the stem of Preterite ("ich hielt") and the stem of Past Participle ("gehalten").

-innen

-acken

-n

Irregular conjugation for the verbs "leiden", "schneiden" and their compounds: there is a vowel change in the stem of Present tense ("ich leide"), the stem of Preterite ("ich litt") and the stem of Past Participle ("gelitten").

-ingen

Irregular conjugation for the verb "bringen" and its compounds: there is a vowel change in the stem of Present tense ("ich bringe"), the stem of Preterite ("ich brachte") and the stem of Part Participle ("gebracht").

Advertising
Advertising